MapPress v2.8 Google Maps for WordPress - en to de_DE translation catalogue (142 entries)

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Contact
de_DE: Kontakt

en: Upgrade to MapPress Pro
de_DE: Upgrade auf MapPress Pro

en: MapPress database tables are missing.  Please deactivate the plugin and activate it again to fix this.
de_DE: MapPress Datenbanktabellen fehlen. Bitte Plugin deaktivieren und erneut aktivieren zur Fehlerbehebung.

en: WARNING: MapPress now requires WordPress 3.2 or higher.  Please upgrade before using MapPress.
de_DE: ACHTUNG: MapPress benötigt WordPress 3.2 oder höher. Bitte aktualisieren!

en: WARNING: MapPress is not compfatible with the WP-Geo plugin.  Please deactivate or uninstall WP-Geo before using MapPress.
de_DE: WARNUNG: MapPress ist nicht kompatibel mit dem WP-Geo Plugin. Vor der Nutzung von MapPress bitte WP-Geo deaktivieren oder entfernen.

en: Bicycling
de_DE: per Fahrrad

en: Bike
de_DE: Fahrrad

en: One of the addresses could not be found.
de_DE: Die Start- oder Zieladresse fehlt.

en: Google cannot return directions between those addresses.  There is no route between them or the routing information is not available.
de_DE: Google kann zu diesen Adressen keine Wegbeschreibung liefern. Es gibt keine Route zwischen ihnen oder es fehlen Routeninfos dazu.

en: Unknown error, unable to return directions.  Status code =
de_DE: Unbekannter Fehler. Wegbeschreibung nicht möglich. Status Code =

en: Directions
de_DE: Wegbeschreibung

en: Error reading KML file
de_DE: Fehler beim Lesen der KML Datei

en: Loading...
de_DE: Lade…

en: No matching address
de_DE: Keine passende Adresse

en: Unable to get your location
de_DE: Standortbestimmung nicht möglich

en: Traffic
de_DE: Verkehr

en: Add
de_DE: hinzufügen

en: Click & drag to move
de_DE: Klicken & Ziehen um Marker zu bewegen

en: Click to change
de_DE: Klicken um zu ändern

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete this POI?
de_DE: Diesen Marker löschen?

en: Delete this map?
de_DE: Diese Karte löschen?

en: Please save the map first
de_DE: Bitte speichern Sie die Karte zuerst

en: Shape
de_DE: Umriss

en: Untitled
de_DE: Unbenannt

en: Map not found
de_DE: Karte nicht gefunden

en: Internal error, your data has not been saved!
de_DE: Interner Fehler: Karte wurde nicht gefunden. Daten wurden nicht gespeichert!

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Show map
de_DE: Karte zeigen

en: Center map
de_DE: Karte zentrieren

en: Reset map
de_DE: Karte zurücksetzen

en: Bigger map
de_DE: Größere Karte

en: Smaller map
de_DE: kleinere Karte

en: Directions to
de_DE: Wegbeschreibung hierher

en: Directions from
de_DE: Wegbeschreibung von hier

en: Basic Settings
de_DE: Einstellungen

en: Post types
de_DE: Beitragsarten

en: Automatic map display
de_DE: automatische Kartendarstellung

en: Map Controls
de_DE: Kartenkontrollelemente

en: Keyboard shortcuts
de_DE: Tastaturkürzel

en: Scroll wheel zoom
de_DE: Zoom per Scrollrad

en: Map Types
de_DE: Kartentypen

en: Map controls
de_DE: Kartenkontrollelemente

en: Map Settings
de_DE: Einstellungen

en: Map links
de_DE: Kartenlinks

en: Map alignment
de_DE: Kartenausrichtung

en: Map border
de_DE: Kartenrand

en: Map border color
de_DE: Farbe Kartenrand

en: Open first POI
de_DE: Ersten Marker anzeigen

en: POI Settings
de_DE: Marker-Einstellungen

en: Default zoom
de_DE: Standard-Zoom

en: Icons
de_DE: Meine Ions

en: Styled Maps
de_DE: Karte mit CSS

en: Localization
de_DE: Übersetzung

en: Language
de_DE: Sprache

en: Country
de_DE: Land

en: Directions server
de_DE: Server für Wegbeschreibung

en: Directions units
de_DE: Einheiten für Wegbeschreibung

en: Miscellaneous
de_DE: Verschiedenes

en: Adaptive display
de_DE: Adaptive Kartendarstellung

en: Turn off CSS
de_DE: CSS ausschalten

en: Load maps last
de_DE: Karten zuletzt laden

en: Use the settings below to automatically create maps from custom fields.
de_DE: Automatisch Karten aus benutzerdefinierten Feldern erzeugen

en: Pages
de_DE: Seiten

en: country code
de_DE: Ländercode

en: Enter a %s to use when searching (leave blank for USA)
de_DE: %s angeben für die Suche (leer lassen für USA / .com)

en: Enter a google server URL for directions/printing
de_DE: Geben Sie eine Google Server URL für Wegbschreibungen/Drucken an

en: Metric (kilometers)
de_DE: Metrisch (Kilometer)

en: Imperial (miles)
de_DE: Imperial (Meilen)

en: Enable zoom with the mouse scroll wheel
de_DE: Zoom per Scrollrad der Maus aktivieren

en: Enable keyboard panning and zooming
de_DE: Zoom und Ziehen per Tastatur aktivieren

en: language
de_DE: Sprache

en: Default
de_DE: Standard

en: Small
de_DE: klein

en: Large
de_DE: groß

en: Open initially
de_DE: Beim Laden öffnen

en: Checked initially
de_DE: Beim Laden angehakt

en: Control
de_DE: Kontrollelement

en: Enable
de_DE: Freischalten

en: Style
de_DE: Stil

en: Map types
de_DE: Kartentypen

en: Pan
de_DE: Schwenken

en: Scale
de_DE: Skalieren

en: Overview map
de_DE: Übersichtskarte

en: Public transit
de_DE: Öffentlicher Nachverkehr

en: Bike routes
de_DE: Fahrradrouten

en: Road map
de_DE: Straßenkarte

en: Satellite
de_DE: Satellit

en: Inline (in your blog)
de_DE: Inline (im Blog)

en: None
de_DE: keine

en: Show control
de_DE: Kontrollelemente zeigen

en: Enabled by default
de_DE: Standardmässig freischalten

en: Center
de_DE: Zentriert

en: Left
de_DE: Linksbündig

en: Right
de_DE: Rechtsbündig

en: solid
de_DE: durchgehend

en: dashed
de_DE: gestrichelt

en: dotted
de_DE: gepunktet

en: double
de_DE: doppelt

en: groove
de_DE: 3D-Effekt (groove)

en: inset
de_DE: 3D-Effekt (inset)

en: outset
de_DE: 3D-Effekt (outset)

en: Width
de_DE: Breite

en: Corner radius
de_DE: Eckenradius

en: Color
de_DE: Farbe

en: Display shadow
de_DE: Schatten anzeigen

en: Default zoom for POIs entered by lat/lng
de_DE: Standardzoom für POIs mit Länge/Breite eingegeben

en: Top of post
de_DE: Über dem Beitrag

en: Bottom of post
de_DE: Unter dem Beitrag

en: No automatic display
de_DE: Keine automatische Anzeige

en: Use tinyMCE
de_DE: TinyMCE benutzen

en: Recenter maps when window is resized
de_DE: Karte neu zentrieren wenn die Fenstergröße verändert wird

en: Don't load the %s stylesheet
de_DE: Das %s Stylesheet nicht laden

en: Load maps in window 'load' event
de_DE: Karte im Fenster "Load-Event" laden

en: Rate it 5 Stars
de_DE: Mit 5 Sternen bewerten

en: %s on WordPress.org
de_DE: %s auf WordPress.org

en: Thanks for your support!
de_DE: Funke für Ihre Unterstützung!

en: Like this plugin?
de_DE: Mögen Sie dieses Plugin?

en: Sample Map
de_DE: Beispielskarte

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Reset Defaults
de_DE: Standard wiederherstellen

en: download it now
de_DE: jetzt herunterladen

en: A PRO Version update is available for manual installation: %s
de_DE: Ein PRO-Versionsupdate is zur händischen Installation verfügbar: %s

en: Click map for lat/lng:
de_DE: Auf die Karte klicken um Länge/Breite zu erhalten:

en: Line:
de_DE: Linie:

en: Opacity
de_DE: Durchsichtigkeit

en: Fill:
de_DE: Füllung:

en: Visual
de_DE: Visuell

en: Save
de_DE: speichern

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: New Map
de_DE: Neue Karte

en: Map ID
de_DE: Karten ID

en: Size
de_DE: Größe

en: Insert into post
de_DE: in Beitrag einfügen

en: By car
de_DE: mit dem KFZ

en: Public Transit
de_DE: Öffentliche Verkehrsmittel

en: Walking
de_DE: zu Fuß

en: Swap start and end
de_DE: Start/Ziel tauschen

en: Get Directions
de_DE: Routenplanung starten

en: Print
de_DE: Drucken

en: Close
de_DE: schließen
