Mappress - en to fi translation catalogue (240 entries)

en: Version
fi: Versio

en: Documentation
fi: Tiedot

en: Contact
fi: Yhteystiedot

en: Upgrade to MapPress Pro
fi: Päivitä versioon MapPress Pro

en: MapPress database tables are missing.  Please deactivate the plugin and activate it again to fix this.
fi: MapPressin tietokantataulut puuttuvat. Korjaa ongelma poistamalla lisäosa käytöstä ja ottamalla se uudelleen käyttöön.

en: WARNING: MapPress now requires WordPress 3.2 or higher.  Please upgrade before using MapPress.
fi: VAROITUS: MapPress vaatii vähintään WordPress 3.2 -version. Päivitä ennen kuin käytät MapPressiä.

en: WARNING: MapPress is not compfatible with the WP-Geo plugin.  Please deactivate or uninstall WP-Geo before using MapPress.
fi: VAROITUS: MapPress ei töimi WP-Geo-lisäosan kanssa. Ota WP-Geo pois käytöstä tai poista se ennen kuin käytät MapPressiä.

en: Bicycling
fi: Pyöräillen

en: Bike
fi: Polkupyörä

en: One of the addresses could not be found.
fi: Yhtä osoitteista ei löydy.

en: Google cannot return directions between those addresses.  There is no route between them or the routing information is not available.
fi: Google ei pysty luomaan reittiä osoitteidesi välille. Tieyhteyttä ei ole tai ajo-ohjeita ei ole saatavilla.

en: Unknown error, unable to return directions.  Status code =
fi: Tuntematon virhe, ajo-ohjeita ei voi ladata. Tilatunnus =

en: Directions
fi: Ajo-ohjeet

en: Error reading KML file
fi: Virhe luettaessa KML-tiedostoa

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: No matching address
fi: Osoitetta ei löydy

en: Unable to get your location
fi: Sijaintiasi ei löydy

en: Traffic
fi: Liikennetiedot

en: Transit
fi: Siirto

en: Zoom
fi: Lähennä

en: Add
fi: Lisää

en: Click & drag to move
fi: Klikkaa ja raahaa siirtääksesi merkitsintä

en: Click to change
fi: Muuta klikkaamalla

en: Delete
fi: Poista

en: Delete this POI?
fi: Poistetaanko tämä paikka?

en: Delete this map?
fi: Poistetaanko tämä kartta?

en: Please save the map first
fi: Tallenna kartta ensin

en: Shape
fi: Muoto

en: Untitled
fi: Ei otsikkoa

en: Map not found
fi: Karttaa ei löydy

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Insert into post
fi: Liitä merkintään

en: Show map
fi: Näytä kartta

en: Center map
fi: Keskitä

en: Reset map
fi: Tyhjennä

en: Bigger map
fi: Suurempi kartta

en: Smaller map
fi: Pienempi kartta

en: Directions to
fi: Ajo-ohjeet kohteeseen

en: Directions from
fi: Ajo-ohjeet kohteesta

en: Basic Settings
fi: Asetukset

en: Post types
fi: Sisältötyypit

en: Automatic map display
fi: Oletussijoittelu

en: Map Controls
fi: Valitsimet

en: Draggable
fi: Raahaus

en: Keyboard shortcuts
fi: Näppäinoikotiet

en: Scroll wheel zoom
fi: Rullazoom

en: Map Types
fi: Karttatyypit

en: Map controls
fi: Valitsimet

en: Map Settings
fi: Asetukset

en: Map links
fi: Linkit

en: Map alignment
fi: Sijoittelu

en: Map border
fi: Reunus

en: Map border color
fi: Reunuksen väri

en: Open first POI
fi: Avaa ensimmäinen paikka

en: POI Settings
fi: Paikkojen asetukset

en: POI links
fi: Paikkalinkit

en: Tooltips
fi: Vihjeet

en: Default zoom
fi: Oletus

en: Mashups
fi: Koosteet

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Styled Maps
fi: Muotoillut kartat

en: Geocoding
fi: Geokoodaus

en: Localization
fi: Paikallistaminen

en: Language
fi: Kieli

en: Country
fi: Maa

en: Directions server
fi: Palvelin

en: Directions units
fi: Yksiköt

en: Miscellaneous
fi: Muu

en: Adaptive display
fi: Automaattinen näyttö

en: Turn off CSS
fi: Ota tyylitiedosto pois käytöstä

en: Load maps last
fi: Lataa kartaa lopuksi

en: Use the settings below to automatically create maps from custom fields.
fi: Käytä alla olevia asetuksia ja luo kartta automaattisesti valinnaisen kentän tiedoista.

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Pages
fi: Sivut

en: country code
fi: maatunnus

en: Enter a %s to use when searching (leave blank for USA)
fi: Anna %s, jolla haetaan (jätä tyhjäksi, jos haetaan USA:ssa)

en: Enter a google server URL for directions/printing
fi: Anna reittiohjeisiin ja tulostukseen käytettävä Google-palvelin (oletus maps.google.com)

en: (Default)
fi: (Oletus)

en: Metric (kilometers)
fi: Kilometri

en: Imperial (miles)
fi: Maili

en: Enable map dragging with the mouse
fi: Ota käyttöön raahaus hiiren avulla.

en: Enable zoom with the mouse scroll wheel
fi: Ota käyttöön loitonnus ja lähennys hiiren rullan avulla.

en: Enable keyboard panning and zooming
fi: Ota käyttöön panorointi ja zoomaus näppäimillä

en: language
fi: kieli

en: Use a specific %s for map controls and geocoding
fi: Valitse %s kartan valitsimiin ja geokoodaukseen

en: Default
fi: Oletus

en: Horizontal
fi: Horisontaalinen

en: Dropdown
fi: Valintalista

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Open initially
fi: Avaa oletuksena

en: Checked initially
fi: Valittu oletuksena

en: Control
fi: Valitsin

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Style
fi: Tyylit

en: Map types
fi: Karttatyypit

en: Pan
fi: Panorointi

en: Street view
fi: Katunäkymä

en: Scale
fi: Asteikko

en: Overview map
fi: Yleiskuvakartta

en: Public transit
fi: Julkinen liikenne

en: Bike routes
fi: Pyöräreitit

en: Road map
fi: Tiekartta

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Terrain
fi: Maastokartta

en: Hybrid
fi: Yhdistelmä

en: Inline (in your blog)
fi: Sivulla (omassa blogissa)

en: None
fi: Ei

en: Automatically open the first POI when a map is displayed
fi: Avaa ensimmäinen paikka karttaa avattaessa.

en: Show control
fi: Näytä valitsin

en: Enabled by default
fi: Käytössä oletuksena

en: Show POI titles as a "tooltip" on mouse-over
fi: Näytä paikkojen otsikot "vihjeinä", kun niitä osoitetaan hiirellä.

en: Center
fi: Keskitä

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Width
fi: Leveys

en: Corner radius
fi: Kulman pyöreys

en: Color
fi: Väri

en: Display shadow
fi: Näytä varjo

en: Default zoom for POIs entered by lat/lng
fi: Oletuszoomaus koordinaatein annetulle paikalle

en: Top of post
fi: Artikkelin alussa

en: Bottom of post
fi: Artikkelin lopussa

en: No automatic display
fi: Ei automaattista sijoittelua

en: Recenter maps when window is resized
fi: Keskitä uudelleen, kun ikkunan koko muuttuu

en: Don't load the %s stylesheet
fi: Älä lataa tyylitiedostoa %s

en: Load maps in window 'load' event
fi: Lataa kartat muodossa window 'load' event

en: Rate it 5 Stars
fi: Anna 5 tähteä

en: %s on WordPress.org
fi: %s sivustolla WordPress.org

en: Thanks for your support!
fi: Kiitos tuestasi!

en: Like this plugin?
fi: Pidätkö lisäosasta?

en: Sample Map
fi: Esimerkki

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Reset Defaults
fi: Oletus

en: Settings
fi: Asetukset

en: download it now
fi: lataa se nyt

en: A PRO Version update is available for manual installation: %s
fi: Päivitys PRO-versioon on asennettava paikallisesti: %s

en: Add POI
fi: Lisää paikka

en: My location
fi: Oma sijaintini

en: Click map for lat/lng:
fi: Klikkaa karttaa antaaksesi koordinaatit:

en: Line:
fi: Rivi:

en: Weight
fi: Paksuus

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Fill:
fi: Täyttö:

en: Visual
fi: Näkyvä

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peru

en: Maps for This Post
fi: Artikkelin kartat

en: New Map
fi: Uusi kartta

en: Map ID
fi: Kartan ID

en: Map Title
fi: Kartan otsikko

en: Size
fi: Koko

en: No results, check that a geocoder is configured
fi: Ei tuloksia, tarkista geokooderin asetukset

en: Invalid status: %s, address: %s
fi: Virheellinen asema: %s, osoite: %s

en: No results for address: %s
fi: Ei tulosta osoitteelle: %s

en: Error: %s %s
fi: Virhe: %s %s

en: Use default icon
fi: Käytä oletuskuvaketta

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: POI list
fi: Paikkaluettelo

en: Use DataTables
fi: Käytä DataTable-ominaisuuksia

en: InfoWindow type
fi: Tietoruudun tyyppi

en: InfoWindow panning
fi: Tietoruudun panorointi

en: Default icon
fi: Oletuskuvake

en: Custom icons directory
fi: Valinnainen kuvakekansio

en: Mashup POI title
fi: Koosteen paikan otsikko

en: Mashup POI body
fi: Koosteen paikan teksti

en: Mashup POI click
fi: Koosteen paikan klikkaus

en: Link title
fi: Linkitä otsikko

en: Mashup Thumbnails
fi: Koosteen pikkukuvat

en: Thumbnail Size
fi: Pikkukuvan koko

en: Styled maps
fi: Karttatyylit

en: Default style
fi: Oletus

en: Geocoder(s)
fi: Geokooderi(t)

en: Geocoding fields
fi: Geokoodauskentät

en: API key (optional)
fi: API-avain (valinnainen)

en: Map sizes
fi: Karttakoot

en: Force resize
fi: Koon massamuutos

en: Show a list of POIs under each map
fi: Näytä paikkauettelo jokaisen kartan alapuolella

en: Show the POI list as a sortable %s
fi: Näytä paikkaluettelo kuten lajiteltava %s

en: POI title
fi: Paikan otsikko

en: Post title
fi: Artikkelin otsikko

en: POI body
fi: Paikan teksti

en: Address
fi: Osoite

en: Post excerpt
fi: Artikkelin ote

en: Link POI titles to the underlying post
fi: Linkitä paikkojen otsikot artikkeleihin

en: Open the POI
fi: Avaa paikka

en: Go directly to the post
fi: Siirry suoraan artikkeliin

en: Google InfoWindow
fi: Googlen tietoruutu

en: InfoBox (can be styled and extend outside the map)
fi: Tietoruutu (ulkoasu muokattavissa ja sijoitettavissa myös kartan ulkopuolelle)

en: Disable map panning when infoWindow / infoBox is opened
fi: Poista panorointi käytöstä, kun tietoruutu on avattu

en: Show featured image thumbnails in mashup POIs
fi: Näytä suositellut pikkukuvat koosteen paikoissa

en: Use existing size:
fi: Käytä kokoa:

en: or resize to (px):
fi: tai muuta kokoon (px):

en: styled maps
fi: ulkoasu

en: styled maps wizard
fi: ulkoasuvelho

en: Enter JSON for %s from Google's %s
fi: Anna JSON kohteelle %s Googlen palvelusta %s

en: Style name
fi: Ulkoasun nimi

en: No styles have been defined yet
fi: Yhtään

en: Nominatim
fi: Nimitys

en: Address Line 1
fi: Osoiterivi 1

en: Address Line 2
fi: Osoiterivi 2

en: Address Line 3
fi: Osoiterivi 3

en: Address Line 4
fi: Osoiterivi 4

en: Latitude
fi: Leveysaste

en: Longitude
fi: Pituusaste

en: Icon
fi: Kuvake

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Teksti

en: Map Zoom
fi: Zoomaus

en: Map
fi: Kartta

en: Custom Field
fi: Valinnainen kenttä

en: Overwrite existing maps when upating
fi: Kirjoita nykyisten karttojen päälle päivitettäessä

en: usage tracking
fi: käytön seuranta

en: API keys is needed only for premium services or %s
fi: API-avaimia tarvitaan vain erityispalveluihin tai %s

en: Enter default map sizes
fi: Anna kartan oletuskoot

en: Width(px)
fi: Leveys (px)

en: Height(px)
fi: Korkeus (px)

en: Permanently resize existing maps
fi: Muuta pysyvästi kaikkien karttojen koko

en: from %s to %s
fi: kohteesta %s kohteeseen %s

en: Force Resize
fi: Koon pakkomuutos

en: Widget title
fi: Vimpaimen otsikko

en: Map size
fi: Kartan koko

en: Show
fi: Näytä

en: Current posts
fi: Artikkelit

en: Hide if empty
fi: Piilota jos tyhjä

en: All posts
fi: Kaikki artikkelit

en: Custom query
fi: Kyselyt

en: Learn about queries
fi: Lue lisää kyselyistä

en: Show POI list
fi: Näytä paikkaluettelo

en: Link POIs to posts
fi: Linkitä paikat artikkeleihin

en: Inline
fi: Avoin

en: Map type
fi: Karttatyyppi

en: Other Settings
fi: Lisäasetukset

en: Example: traffic="false" maplinks=""
fi: Esimerkki: liikenne="false" karttalinkit=""

en: By car
fi: Autolla

en: Public Transit
fi: Julkinen liikenne

en: Walking
fi: Kävellen

en: Swap start and end
fi: Vaihda lähtöpaikka ja määränpää

en: Get Directions
fi: Hae ajo-ohjeet

en: Print
fi: Tulosta

en: Close
fi: Sulje
